Petice
Andrej Babiš má vystupovat na VŠE, studenti a učitelé se bouří
27.03.2018 16:02 Původní zpráva Aktualizováno 27.03. 18:00
Předseda vlády Andrej Babiš se má stát exkluzivním hostem Vysoké školy ekonomické v Praze. Před studenty by měl předstoupit ve speciálním kurzu, dalšími hosty budou ministři Babišovy vlády bez důvěry. Studenti a učitelé se ale proti přednášce trestně stíhaného premiéra ohrazují v petici.
Babiš a jeho ministři mají být hosty mimosemestrálního kurzu s názvem "Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců". Jde o výsledky memoranda o spolupráci mezi Úřadem vlády ČR a Národohospodářskou fakultou VŠE. Jenže výuka, která má být ohodnocena třemi kredity a má začít už po Velikonocích, vzbuzuje velké vášně.
"Vyjadřujeme nesouhlas s tím, aby členové jednobarevné vlády v demisi, bez důvěry Poslanecké sněmovny, figurovali jako jediní přednášející na předmětech, které nabízí svým studentům VŠE," píše se v petici iniciované studenty s tím, že jakákoli politizace školy je nepřípustná. Za dva dny dokument podepsaly dvě stovky studentů a učitelů.
Rektorka: Nemám bližší informace
"Dlouholetou tradicí školy je, že v rámci předvolební kampaně nepodporuje na své půdě organizování žádných akcí, které jsou s volbami spojené. Jde o rozhodnutí vedení školy," uvedl studentský tajemník VŠE Jakub Drábek. Jenže v případě Babiše a komunálních voleb univerzita pravděpodobně připustila výjimku.
Rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková prozatím stanovisko neposkytla. Pro server Aktuálně.cz ale uvedla, že o přednáškách nemá podrobné informace a vše je v režii konkrétní organizující fakulty. "Pan děkan Miroslav Ševčík mě nicméně ujistil, že je tento kurz řádně akreditován a že se jedná o volitelný předmět, který obsahově odpovídá zaměření Národohospodářské fakulty," uvedla rektorka.
Zvláštní, reagují akademici
Petenti se pozastavují nad tím, že hosty školy mají být zástupci vlády sestavené jedním hnutím. To by ale odporovalo zákonu, který vylučuje organizaci a podporu konkrétních politických stran a hnutí na půdě vysokých škol.
"Zapojení pouze ministrů a premiéra vnímám jako velmi neobvyklé a zvláštní. Za problematický nepovažuji samotný fakt, že na akademické půdě vystupují politici. Ti by ale měli mít přímo v diskusi názorového oponenta," vyjádřil se pro TÝDEN.CZ rektor Masarykovy univerzity v Brně a místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek. Ten nevyloučil, že se rektoři budou akcím politiků na vysokých školách na nejbližším zasedání věnovat. "Dosud mezi námi panovala shoda, že před volbami politické představitele na vysoké školy, jež vedeme, nezveme," podotýká Bek.
"Studenti budou moci - stejně jako u jiných kurzů, které zabezpečuje NF VŠE - klást přednášejícím dotazy a vést s nimi diskuzi. Naštěstí naši studenti, až na nepatrné výjimky, nejsou stádem nemyslících a zmanipulovatelných ovcí," reagovala fakulta na kritiku v tiskovém prohlášení.
Národohospodářskou fakultu v dubnu čeká volba nového děkana. Mandát již nemůže obhajovat současná hlava instituce Miroslav Ševčík, jeho nástupce povede fakultu do roku 2022. Ten by případně mohl memorandum zrušit, to však již cyklus přednášek proběhne.
Reakce Andreje Babiše pro TÝDEN.CZ: |
"Mrzí mě, že se některým studentům moje účast na univerzitě nelíbí. Kurzy jsou volitelné, tedy dobrovolné, a už teď je o ně údajně slušný zájem. Nebyla to ale moje osobní iniciativa a nevadí mi, když si to škola z jakéhokoli důvodu nakonec rozmyslí. Když ne, rád si na přednáškách samozřejmě se všemi petenty popovídám. Ať se ptají na cokoli, co je zajímá. Mimo jiné Úřad vlády sepsal se školou memorandum, kde jsou jasná pravidla. Kurzy jsou podle něj apolitické a fakulta bude dopředu informována o obsahu přednášek. Rozhodně není naším cílem narušovat nezávislost vysokoškolského prostředí." |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.