Ministryně školství Miroslava Kopicová si myslí, že vysoké školy se neobejdou bez školného, zápisného nebo jiné formy soukromých příspěvků. "Bez soukromých zdrojů se dneska vysoké školy zkrátka neobejdou a my si musíme jenom najít tu vhodnou formu, kterou je tam dostaneme," řekla v rozhovoru pro Lidové noviny.
Kopicová uvedla, že jedna skupina odborníků má ze školného strach, protože říká, že je to otevření Pandořiny skříňky, a nevěří, že se nebude v budoucnosti zvyšovat. Druhá skupina podle ministryně souhlasí s tím, že je třeba dostat nebo přinést soukromé zdroje do vysokého školství.
ČTĚTE TAKÉ: Státní maturity budou. Audit už Kopicová nepotřebuje
Učitelé se školí k nové maturitě. Zatím není zájem
"Domnívám se, že to je správné. Bez soukromých zdrojů to nejsme schopni financovat, uvidíme to teď při projednávání rozpočtu. A z tohoto důvodu, ale i z mnoha dalších, se domnívám, že budeme muset nějakou formu školného udělat. Jestli se tomu říká zápisné, nebo školné, to jsou téměř identické obsahy z mého soudu," řekla.
Peníze budou chybět v rozpočtu
Kopicová očekává problémy s penězi pro vysoké školy už při projednávání návrhu rozpočtu na příští rok. Varuje přitom, že ještě větší potíže teprve přijdou. "Teď jsme v době krize a máme šanci, že po nějaké době krize skončí. Jenže budeme muset řešit otázky důchodů a další a dlouhodobě budeme mít rozpočtové problémy. Tím spíše se musíme soustředit na soukromé zdroje," řekla.
ČTĚTE TAKÉ: Karlova univerzita chce smlouvu se státem a zápisné
Bič na věčné studenty: za rok navíc zaplatí až 40 tisíc
Naposledy navrhla placení na vysokých školách Karlova univerzita. Ve své reformě požaduje větší finanční jistoty pro školy. Místo školného univerzita navrhla zápisné asi pět tisíc korun za rok studia.
Reforma školství musí pokračovat
Kopicová uvedla, že se chce zasadit také o to, aby pokračovala příprava reformy vysokého školství. "Byla bych moc ráda, kdyby se nám podařilo připravit systém půjček pro studenty, jak nejlépe jsme schopni," prohlásila.
Za úplně šťastný nepovažuje ministryně systém tří přihlášek na střední školy. Kloní se k tomu, aby byly jen dvě.
Foto: ČTK a Robert Zlatohlávek