Dlouholetý ochránce veřejnosti a oblíbený politik Otakar Motejl zemřel. Bylo mu 77 let. Na politické scéně se objevoval od 90. let a kromě funkce ombudsmana zastával i post ministra spravedlnosti či předsedy Nejvyššího soudu. V průzkumech veřejného mínění patřil mezi nejoblíbenější aktéry veřejného života.
Informaci sdělila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
"S hlubokou lítostí oznamujeme, že dnes v Brně v odpoledních hodinách zemřel JUDr. Otakar Motejl, veřejný ochránce práv. Ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice skonal náhle po krátké nemoci," uvedla v prohlášení Motejlova rodina a kancelář Veřejného ochránce práv.
Rozhovor "Jak Havel málem nebyl králem", který s Otakarem Motejlem u příležitosti 20. výročí pádu komunismu dělala na podzim loňského roku Renata Kalenská naleznete ZDE.
Řada osobností na Motejlovo úmrtí reagovala emotivně. "Václava Havla smrt Otakara Motejla velice zasáhla. Považoval ho vždy za statečného muže, který neuhýbal a celý život sloužil spravedlnosti," sdělila asistentka bývalého prezidenta Sabina Tančevová.
"Je to pro český veřejný život veliká ztráta, že odešel člověk, který byl známý obhájce disidentů. Sám jsem se mohl těšit jeho významné pomoci v roce 1989 a od té doby jsme spolu měli velmi blízký vztah," reagoval bývalý disident Alexandr Vondra, kterého Motejl obhajoval na konci 80. let za jeho účast v Palachově týdnu a spoluautorství petice Několik vět. "Byl můj advokát a byl mou oporou od právní pomoci, až po to, že mi nosil do kriminálu cigarety. Což nevím, jestli advokát smí nebo nesmí, ale pro mě to bylo důležité," dodal Vondra.
PSALI JSME: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi
Invalidům hrozí bída, varuje ombudsman Motejl
"Před chvilinkou jsem se to dozvěděla a jsem z toho strašně špatná," řekla někdejší předsedkyně České národní rady a advokátka Dagmar Burešová. Podle jejích slov k sobě měli oba právníci blízko. "Spolu jsem začínali v politice, ve stejné době jsme pracovali jako advokáti, oba jsme hájili disidenty," vzpomínala Burešová.
Novinář a bývalý disident Petr Uhl se se zesnulým ombudsmanem seznámil v době, kdy Motejl obhajoval lidi, kteří byli minulým režimem perzekvováni. Po roce 1989 pak společně připravovali znění amnestie pro tehdejšího prezidenta Václava Havla. "Ombudsmana dělal velmi dobře, obklopil se mladými právníky, kteří znali situace z jiných zemí. Vystavil bych mu jedničku s hvězdičkou. Posílil právní vědomí v této zemi. Pro mě je to smutek, že odešel," uvedl Uhl.
Životopis Otakara Motejla |
|
Motejl se do povědomí veřejnosti jako šéf této instituce, u níž hledá ročně pomoc přes 7 000 lidí, zapsal úspěšným bojem proti kamerám v dětských ústavech či za zpřístupnění zdravotnické dokumentace pozůstalým. V roce 2002 dosáhl u Nejvyššího soudu zrušení cenového výměru, jímž ministerstvo financí regulovalo nájemné. Zastal se také Romek, které byly za minulého režimu bez řádného souhlasu sterilizovány, a prosazoval zlepšení podmínek v léčebnách dlouhodobě nemocných,
Jeho práci uznával i prezident Václav Klaus, který patřil k nejhlasitějším kritikům zřízení kanceláře veřejného ochránce práv. Motejl v poslední době doporučil zákonodárcům přijmout 16 legislativních změn. Mnohé se týkají sociální oblasti a zdravotnictví. Volal také po novele zákona o památkové péči, úpravě stavebního zákona, navrhoval sjednocení plateb za poskytování kopií dokumentů na úřadech a žádal o větší kontrolu v oblasti nakládání s odpady.
Podle zákona o veřejném ochránci práv by měla Motejlova zástupce ve funkci ombudsmana zvolit Poslanecká sněmovna do 60 dní. Vybírat by měla ze čtyř kandidátů, kdy dva navrhuje Senát a dva prezident republiky.
Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal