Noční podívaná
Astronomové pořádají pozorování Perseid na Jizerce
09.08.2018 05:45
Společné pozorování srpnového meteorického roje spojí letos astronomové s přednáškami pro veřejnost a workshopy. Pro sledování noční oblohy vybrali osadu Jizerka u Kořenova, která patří mezi místa nejméně zasažená světelným znečištěním. Meteorický roj Perseidy bude mít maximum z neděle na pondělí 13. srpna, program se ale koná už v sobotu 11. srpna. Řekl to Pavel Suchan z České společnosti astronomické (ČAS).
Jizerská oblast tmavé oblohy patří v Česku mezi nejlepší místa, kde se dají meteorické roje i jiné úkazy na obloze pozorovat. Perseidy jsou viditelné již od 17. července a podle Suchana se i noc před maximem vyznačuje velkým množstvím meteorů. "Akce je v sobotu a v noci na neděli, aby byla přístupná i těm, kteří nemají právě dovolenou," řekl Suchan.
Sobotní odpoledne vyplní přednášky o Slunci, o zajímavostech letní oblohy a od 20 hodin také o omylech v astronomii. Kromě toho zástupci ČAS a Muzea Jizerských hor připravili workshop o tom, jak vytvořit co nejlepší astronomické snímky za použití skromné techniky, nebo divadelní představení pro děti.
Jizerská oblast tmavé oblohy patří mezi několik málo lokalit, které v ČR nejsou zatížené nočním světlem z měst. Kromě tohoto pásu na pomezí ČR a Polska jsou podobná místa ještě v Beskydech a v okolí Manětína na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje. Pro pozorování Perseid se hodí místa s rozhledem na všechny strany, meteory se objevují náhodně po celé obloze.
Svůj název Perseidy mají od souhvězdí Perseus, z něhož při pozorování ze Země zdánlivě vylétají. Ve skutečnosti jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Částečky menší než zrnka písku vstupují do atmosféry rychlostí až 59 km/s a shoří dříve, než mohou dopadnout na povrch Země. Při průletu atmosférou se jasně rozzáří, takže vypadají jako "padající hvězdy".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.