Dějiny vesmíru
Gravitační čočka odhalila nejstarší známou galaxii
13.04.2011 08:35
Astronomové pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a s přispěním gravitační čočky objevili galaxii, která vznikla jen asi 200 milionů let po velkém třesku. Je tak skoro o 300 milionů let starší než nejstarší dosud známá galaxie.
Galaxii jako první zaznamenal Hubbleův teleskop, další data astronomové získali z vesmírného teleskopu Spitzer a z observatoře na Havaji. Vlastnosti světla vzdálených hvězd podle vědců ukazují, že se galaxie vytvořila v době před 13,5 miliardami let, tedy asi 200 milionů let po velkém třesku. Napovídá tomu míra rudého posuvu - prodloužení vlnové délky vyzařovaného světla vlivem Dopplerova efektu (vzdalování zdroje záření od pozorovatele).
Dopplerův jev využívají i policejní radary měřící rychlost aut a jeho akustickou podobu zná každý, kolem koho někdy projela houkající sanitka: Když se blíží, tón sirény stoupá, když nás mine, výška tónu klesá.
"Tento objev zpochybňuje dosavadní teorie o tom, jak rychle se v prvních letech existence vesmíru vytvářely galaxie," řekl francouzský astronom Johan Richard, který se podílel na zkoumání dat z Hubbleova teleskopu. "Mohlo by to dokonce pomoci vyřešit záhadu toho, jak se rozptýlila vodíková mlha, jež zaplňovala nově vzniklý vesmír," dodal.
Kosmický zvětšovák
Pozorovat tak vzdálený objekt astronomům umožnila takzvaná gravitační čočka. Z Einsteinovy obecné teorie relativity vyplývá, že hmotný objekt (například galaxie nebo jejich shluk) ohýbá ve svém okolí působením gravitace elektromagnetické záření podobně jako optická čočka. Tělesa za těmito objekty se proto pozorovateli jeví větší, než jaká jsou ve skutečnosti.
V případě, že jsou pozorovatel, čočka a pozorovaný objekt přesně v přímce, objekt se jeví jako souvislé okruží čočky, protože záření ji "obtéká" ze všech stran. Pokud se pozorovatel dívá z mírného úhlu (což platí ve většině případů), vidí dva nebo více obrazů kolem čočky.
Jako gravitační čočka v tomto případě zafungoval mohutný shluk galaxií označovaný jako Abell 383. Teleskopy díky němu zachytily obraz nejstarší galaxie hned dvakrát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.