Průzkum ve vesmíru
Sonda Hajabusa 2 dorazila k asteroidu. Pátrá po vzniku života
27.06.2018 12:33
Japonská sonda Hajabusa 2 dorazila po třech a půl letech k asteroidu Ryugu vzdálenému od Země 280 milionů kilometrů. Mise má za cíl vytvořit na asteroidu o průměru 900 metrů kráter a odebrat z něj vzorky, které se nacházejí pod jeho povrchem. Ty by mohly přispět k výzkumu vzniku života na Zemi.
Japonská sonda pojmenovaná po sokolu stěhovavém bude nejprve po dva měsíce z výšky zhruba 20 kilometrů zevrubně ohledávat povrch asteroidu a hledat vhodná místa pro přistání, uvedl vedoucí mise Makoto Jošikawa.
První ze série tří přistání padne na září, nebo říjen. Před posledním sestupem na jaře příštího roku vypustí sonda měděný projektil, který na povrchu vytvoří kráter. Sonda bude v tu dobu na odvrácené straně tělesa, aby se předešlo jejímu poškození. Po dvou až třech týdnech se pokusí přistát poblíž kráteru a nabrat původně podzemní materiál.
Anglicky psaný název asteroidu Ryugu odkazuje na japonský mytologický podmořský palác Rjugu, tedy Dračí palác. Podle tradice se k němu na želvě vydal rybář, který se odtud vrátil s tajemnou krabičkou. Podobně by se měla k Zemi v roce 2020 vrátit i sonda Hajabusa 2 se vzorky.
Asteroidy představují zbytek stavebního materiálu, z něhož před 4,6 až pěti miliardami let vznikla Sluneční soustava. Vědci mají za to, že obsahují chemické sloučeniny, které sehrály důležitou roli při vzniku života na Zemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.