Odvážný plán
Vědec chce ve vesmíru vyhlásit vlastní stát na povrchu satelitu
27.11.2017 21:30 Původní zpráva
Asgardia, první "vesmírné království", se začátkem prosince dočká svého vypuštění z Mezinárodní vesmírné stanice na oběžnou dráhu. Za nápadem doslova virtuálního národa uloženého do malého satelitu velikosti bochníku chleba stojí ázerbájdžánský vědec Igor Ašurbejli. Zprávu uvedl server BuzzFeed.
"Máme své místo ve vesmíru," prohlásil hrdě Ašurbejli po vypuštění dvaceticentimetrového satelitu Asgardia-1 na Mezinárodní vesmírnou stanici. 54letý vědec v satelitu založil virtuální vesmírné království jménem Asgardia a prohlásil se jeho králem.
Uvnitř malé krabičky s kapacitou paměti 500 gigabajtů je uložena vlajka národa, státní znak či dokonce elektronická podoba ústavy a osobní data všech lidí, kteří si přes internetovou adresu zažádali o "občanství". Aktuálně jich je kolem 114 tisíc.
Nyní čeká nanosatelit Asgardia-1 další přesun. Začátkem prosince by měl být vyslán zhruba 500 kilometrů nad Zemi, kde už bude operovat nezávisle na Mezinárodní vesmírně stanici. Ašurbejli má se svým národem velké plány, do budoucna si například přeje, aby se Asgardia stala členem OSN.
#TBT Asgardia's Head of Nation, Dr Igor Ashurbeyli waiting for the launch of Asgardia-1! https://t.co/ebvxlfQ4Vn pic.twitter.com/twhzPuY7nB
- Asgardia (@AsgardiaSpace) 23. listopadu 2017
Přirovnání ke knížectví Sealand
Odborníci v oblasti vesmírného práva jsou nicméně vůči snaze uznání národa skeptičtí. Kosmická loď není podle jejich tvrzení územím. Je to stejné jako loď, která pluje v oceánu, a ta také není uznána jako stát.
"Satelit nemůže být považován za území," potvrzuje Michael J. Listner, právník z firmy Space Law & Policy Solutions v New Hampshiru. "Asgardia má asi tolik legitimity jako svémocně vyhlášené knížectví Sealand," naráží na známou umělou plošinu v Severním moři, kde se usadilo pár trvalých obyvatel.
Po technické stránce je Asgardia-1 vědecký experiment zaměřený na měření vlivu kosmického záření na harddisky. Miliardář Ašurbejli se v listopadu dohodl s firmou NanoRacks z Texasu, aby mu pomohla spustit tuto neobvyklou misi do vesmíru. Kolik peněz ho nakonec stálo, aby dostal své virtuální království do vesmíru, není známo, u podobně malých satelitů však jde o částku kolem 85 tisíc dolarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.