Vážení přítelé internetové kosmonautiky. Vítejte u přenosu zkoušky nové kosmické lodě Orion. Do jejího plánovaného startu zbývají dvě hodiny.
Bezpilotní test
VIDEO: Start nové kosmické lodě odložen
04.12.2014 12:30 Původní zpráva
Největší kosmická agentura světa se po třicetileté éře raketoplánů vrací ke kosmickým lodím klasického střihu. Nový přírůstek do flotily jejích vesmírných plavidel vzhledem silně připomíná starší program Apollo. Na dnešek byl naplánovaný čtyřapůlhodinový bezpilotní test. Kvůli všelijakým potížím ale nakonec nebylo možné odstartovat.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku má v úmyslu vrátit se programem Orion za hranice nízké oběžné dráhy Země, na níž se držel jak program raketoplánů, tak současný program Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Orion bude schopen vynést astronauty na Měsíc. Mohl by také sloužit k pilotovaným návštěvám asteroidů a snad být i součástí budoucí mise na Mars. Jak to všechno dopadne, se ale teprve uvidí. Dnešní zkouška měla být zatím bez lidské posádky. Start byl naplánován na 13.05 středoevropského času. Kvůli rozličným problémům ho však letová kontrola nakonec přesunula na zítřek.
Do námořní bezpečné zóny okolo startovací rampy napřed vplula loď. Pak začaly potíže s větrem. Když už to vypadalo, že se vítr utišil, začaly zlobit ventily na kapalný vodík v nosné raketě. Problém se nepodařilo vyřešit, takže byl start odložen na další den.
Pokud se povede odstartovat zítra, měl by let trvat čtyři hodiny a třiadvacet minut. Test bude zahrnovat jen dva oběhy Země. Druhý z nich by měl mít velmi vzdálené odzemí. Orion by se měl dostat 5 800 kilometrů nad povrch naší planety. Pro srovnání: ISS operuje ve výšce mezi přibližně 410 až 420 kilometry.
Orion se skládá z modulu pro posádku napěchovaného nejrůznějšími měřícími přístroji a záznamníky, servisního modulu a záchraného systému -- malé věžičky s vlastními raketovými motory, která může vynést astronauty do bezpečí během nepovedeného startu.
Všechno to zůstane připojeno k poslednímu stupni osvědčené rakety Delta IV skoro celou dobu letu, až do zahájení návratové operace. Kapsule pro posádku přistane na padácích do vod Pacifiku, kde ji vyzvednou lodě amerického námořnictva. Stejně jako to bývalo zvykem v Programu Apollo
Vzdálené odzemí umožní vyzkoušet odolnost tepelného štítu modulu pro posádku při návratu v poměrně vysoké rychlosti, okolo 8 900 metrů za sekundu. Rozžhaví se na 2 200 °C, což je asi osmdesát procent teploty, kterou by musel vydržet při návratu z měsíční mise.
On-line
-
11:53
-
12:02
Všechno se zdá být v pořádku. Předpověď počasí je příznivá. Palivo načerpáno.
-
12:03
Na vyzvednutí modulu se poblíž kalifornského pobřeží připravuje výsadková loď USS Anchorage.
-
12:09
Podle vyjádření NASA se mírně zhoršila předpověď pro návrat, ne však tolik, aby to let ohrozilo. Blíží se začátek odpočítávání.
-
12:41
Na Floridě je tři čtvrtě na sedm. Vychází Slunce.
-
12:44
Do Startu zbývá sedmnáct minut.
-
12:47
Do startovní oblasti se připletla loď. Orion je no-go.
-
12:52
Pořád není jasné, jestli se start o chvíli nezdrží. S technikou ani s počasím nejsou žádné potíže.
-
12:55
Vypadá to na krátké zdržení.
-
12:56
Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než se povede zbavit překážejícího člunu. Startovní okno je dlouhé dvě hodiny, takže je čas.
-
13:01
Nový čas startu se dozvíme co nejdřív.
-
13:02
Nový stratovací čas je 13.17 CET.
-
13:07
Orion teď operuje na vlastní pěst.
-
13:11
Vypadá to dobře, všechny systémy mají "Go."
-
13:11
Povolení ke startu uděleno. Zbývá šest minut.
-
13:12
Odpočítávání začalo!
-
13:14
A bylo zvápětí zastaveno kvůli větru.
-
13:14
Nový čas startu pořád není znám. Překazí ho počasí úplně?
-
13:23
Orion bude zase připojen k vnějšímu napájení, aby šetřil vlastní baterie.
-
13:31
Startovací okno potrvá až do 15.44 CET. Nezbývá než se obrnit trpělivostí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.