Červená planeta
Život na Marsu? V solném jezeře pod povrchem, tvrdí vědci
24.10.2018 05:55 Původní zpráva
Hluboko pod povrchem Marsu se nachází solné jezero, které by mohlo podle vědců ukrývat mimozemský život. V článku publikovaném v časopisu Nature Geoscience to tvrdí skupina vědců, která odkazuje na počítačový model, který jezero prozkoumal. Informaci uvedl server independent.co.uk.
O přítomnosti vody a života na povrchu planety Mars se vedou nekonečné debaty už řadu let. Nyní však na základě výsledků poslední studie vědci tvrdí, že by mohly primitivní organismy přežívat v solném jezeře, které je hluboko pod povrchem. Počítačový model odhalil, že množství kyslíku v jezeře stačí pro přežití aerobních živočichů, tedy těch, kteří potřebují k životu volný kyslík. Mohlo by se tak jednat například o některý druhy mikroorganismů, které jsou schopné adaptace na slané prostředí.
Kyslík je na Marsu podle autorů studie koncentrovaný na pólech, což by vysvětlovalo tajemné oxidované horniny, které zachytila NASA. Nález rozsáhlého solného jezera v letošním roce tak ukončil debaty o přítomnosti vody na planetě. Mars je přitom velmi chladná planeta, ale voda se tam udržuje v kapalném stavu díky rozpuštěné soli. Takové prostředí není podle vědců příliš vhodné pro život, alespoň jak ho známe na Zemi.
Mars je planeta s pevným horninovým povrchem pokrytým impaktními krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Oproti Zemi má čtvrtinovou plochu a přibližně desetinnou hmotnost, jeho povrch je však velmi různorodý. Obecně se ale na Marsu nacházejí skalnaté nebo kamenité útvary, místy překryté prachem a písečnými dunami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.