Volby v Iráku provází násilí a sebevraždné útoky
07.03.2010 11:35
Nejméně 12 lidí zahynulo na severu Bagdádu, kde se po zásahu zřítil obytný dům. Na Bagdád podle armády dopadlo nejmíň 50 minometných granátů. Armádní mluvčí to označil za teroristické útoky, ale premiér Núrí Málikí prohlásil, že je to pouze snaha udělat dojem na voliče. "Iráčané ale rádi překonávají překážky," řekl, když zval Iráčany k urnám. Jejich vysoká účast podle něj posílí demokracii.
PSALI JSME: Před blížícími se volbami v Iráku se zvýšilo násilí
Další útoky jsou hlášeny ze severu Iráku, z Bákuby, Sámarry a Bajdží. Tam bylo několik osob zraněno.
Volby provázejí přísná bezpečnostní opatření, jsou zavřeny hranice, od sobotního večera do pondělí také letiště. V Bagdádu platil zákaz provozu civilních motorových vozidel kromě těch, která měla zvláštní povolení, ale po čtyřech hodinách armáda zákaz zrušila. Byla zřízena nová kontrolní stanoviště, například v centru města se jimi prochází téměř po každých 50 metrech.
Ačkoli se počítalo s tím, že volby mohou znamenat nové násilnosti, americká armáda, která se z měst stáhla už loni, se na bezpečnosti měst podílí pouze ze vzduchu, v ulicích Američané vidět nejsou. Nad centrem Bagdádu krouží jediný americký vrtulník. Uklidnění situace v Iráku je předpokladem pro letošní plánované stažení bojových jednotek USA. Všechny americké síly mají odejít do konce roku 2011.
ČTĚTE TAKÉ: Britské předvolební debaty se poprvé objeví v televizi
Druhé řádné volby do Rady reprezentantů od americké invaze do Iráku v roce 2003 mají vytvořit předpoklad pro ukončení nábožensky motivovaného násilí a hospodářskou stabilizaci země. "Tyto volby znamenají další krok v postupu naší demokracie a také jsou testem," prohlásil irácký prezident Džalál Talabání.
K nezvyklému kroku se odhodlal šíitský radikální duchovní a rozhodný odpůrce přítomnosti amerických vojsk v Iráku Muktada Sadr. Muž, který hovoří nejčastěji v mešitách a na veřejnosti se neukazuje, ze sousedního Íránu své příznivce vyzval, aby přišli volit a svým hlasem odmítli násilí.
V tomto duchu se neslo hlasování ve Fallúdži, která byla po invazi baštou sunnitského odboje a později dějištěm tvrdých bojů americké armády se sunnitskými bojovníky. Lidé tam stáli před volebními místnostmi od časného rána. "Odevzdávám svůj hlas jako odpověď al-Kajdě," řekl Chálid Abdalláh ve chvíli, kdy Fallúdžou otřáslo několik výbuchů.
Zhruba 19 milionů voličů zvolí 325 poslanců z přibližně 6200 kandidátů. O přízeň voličů usiluje 12 větších koalic. V sousedním Jordánsku a Sýrii, kam po invazi odešly asi dva miliony Iráčanů, především z kruhů kdysi vládnoucích sunnitů, už od pátku údajně hlasovalo 800 000 lidí.
Podle průzkumů chce jít k volbám 63 procent Iráčanů. Zabránit volbám chce irácká odnož teroristické organizace al-Kajda, která vyhlásila na dnešek zákaz vycházení v celé zemi, zvláště v sunnitských oblastech.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.