Sověti ji pokřtili železná lady. Thatcherismus má 30 let
03.05.2009 12:54
Margaret Thatcherová se stala britskou premiérkou už před třiceti lety, ale stále vzbuzuje u svých stoupenců i odpůrců vyhraněné emoce. Obě strany se však shodují, že "thatcherismus" proměnil zemi a má stále dopad na britskou politiku. Méně se ví o tom, že Thatcherová jako jeden z prvních světových politiků upozorňovala na riziko globálního oteplování.
Britské deníky zveřejňují ankety a články se vzpomínkami pamětníků thatcherovské éry a snad žádná odpověď není neutrální. Většinou se zaměřují na hlavní témata její éry - boje s odbory, privatizace, velkou nezaměstnanost, deregulaci i bojovný a podle řady názorů arogantní projev, který "thatcherismus" charakterizoval.
"Obnovila hrdost země i Konzervativní strany. Změnila Británii způsobem, který již nejde zvrátit a - jak budou konzervativci vždy věřit - ohromně k lepšímu," řekl její tajemník v Downing Street John Whittingdale.
Podle komentátora listu Financial Times Gideona Rachmana však nynější finanční krize definitivně uzavřela thatcherovskou éru. "Skoro dvacet let poté, co odešla z Downing Street, je skoro vše, proti čemu byla, opět v módě: zestátňování, zvyšování daní a keynesiánská ekonomika," napsal Rachman. Připustil však, že dnes tyto kroky vlády podnikají ne kvůli změně ideologie, ale proto, že se snaží jakkoli zabránit prohloubení krize.
Podle Rachmana thatcherismus ztratil i výhodu morální převahy. "Zdůrazňovala, že Britové musejí znovu objevit tradiční hodnoty, jako jsou tvrdá práce a spořivost. Že společnost, která dávala "něco za nic", je pryč.
Přesvědčení, že thatcherovská éra obnovila vazbu mezi poctivým úsilím a spravedlivou odměnou, v zásadě zlikvidoval spektákl, v němž bankéři dovedli své banky k bankrotu a dostávali přitom milionové odměny," napsal komentátor ekonomického listu a připomněl, že rozhodnutí deregulovat finanční trh v roce 1986 bylo jedním z určujících kroků její vlády.
"Opravdu řekla, že ´neexistuje nic takového, jako je společnost´, a tento postoj charakterizoval její jednání v premiérské funkci," prohlásil někdejší labouristický ministr zahraničí Denis Healey, který s ní sváděl počátkem 80. let v parlamentu ostré souboje.
"Vytvořila prosperující Británii, kterou její nástupci zruinovali," uvedla tehdejší konzervativní poslankyně a ministryně zdravotnictví Edwina Currieová.
Filmař Ken Loach, který natočil o 80. letech několik působivých sociálních dramat, viní Thatcherovou z "masové nezaměstnanosti, která vedla k chudobě a k odcizení, s nimiž žijeme dodnes".
"Margaret Thatcherová byla inspirací. Byla důkazem toho, že ženy se mohou dostat na nejvyšší funkce v zemi," myslí si konzervativní poslankyně Ann Widdecombeová, která byla poprvé zvolena také v roce 1979.
Inspirací byla i pro novou generaci britských komiků, kteří zjistili, že svým zjevem i osobností je pro ně Thatcherová zlatým dolem. Jedním z nich byl televizní producent John Lloyd, tvůrce populárního politického satirického pořadu 80. let Spitting Image, který byl předchůdcem pozdějších francouzských "gumáků".
"Byla mimořádná v tom, jak rozdělila zemi. Lidé ji buď nenáviděli, nebo zbožňovali," řekl Lloyd. "Ve Spitting Image byla hlavním padouchem. Chovali jsme se k ní hrozně - její loutka kouřila churchillovské doutníky a chodila na pánský záchod. Ale svým způsobem jsme pomohli toryům se udržet u moci.
Bylo to nejvíc nenáviděná vláda století a Spitting Image fungoval jako bezpečnostní záklopka. Místo toho, aby se lidé bouřili, dívali se na naši show a měli radost, když dostávala co proto."
Ať již je to dobře, nebo špatně, thatcherismus je stále z velké části kontextem britské politiky, napsal The Economist. Tony Blair a Gordon Brown uznali nezvratnost velké části jejího dědictví a definovali své "nové" labouristy "post-thatcherovským slovníkem". A když se David Cameron dostal se skupinkou reformátorů do čela konzervativců, byl přesvědčen, že když chtějí ve volbách uspět, musejí se konzervativci zbavit závislosti na některých drsných tématech thatcherismu.
Jak se stav ekonomiky zhoršuje, tak obě strany paradoxně opět obracejí. Premiér Brown se snaží své snahy o zmírnění dopadů krize dávat do kontrastu s brutální lhostejností vlády Thatcherové během recese v letech 1980 až 1982, napsal The Economist. Naopak Cameron toto období opět líčí jako dobu, kdy Thatcherová odvážně položila základy k obnově země.
Z dnešního pohledu je zajímavé, že Thatcherová jako jeden z prvních světových politiků upozorňovala na globální oteplování. V roce 1988 o tom mluvila v Královské vědecké společnosti a řekla, že "zdraví životního prostředí a zdraví ekonomiky jsou na sobě zcela závislé". Thatcherová, která vystudovala chemii, o změně klimatu mluvila jako premiérka ještě několikrát a podle listu The International Herald Tribune měla velký podíl na tom, že bývalý americký prezident George Bush starší podepsal rámcovou úmluvu o změně klimatu, která byla předchůdcem kjótského protokolu.
Kritici Thatcherové tvrdili, že především sledovala rozšíření jaderné energetiky v Británii. Sama také zdůrazňovala, že řešení ekologických problémů nesmí bránit ekonomickému růstu, a ve své knize Statecraft kritizovala "argumenty levice přehánějící rizika (globálního oteplování) a zjednodušující řešení ve snaze prosadit své antikapitalistické cíle". Přesto ji v roce 2004 tehdejší šéf konzervativců Michael Howard označil za "skeptického ekologa".
Foto: Reuters, ČTK/AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.