Rozpory mezi ruským a polským pohledem na dějiny zastínily vzpomínkový akt k 70. výročí vypuknutí druhé světové války na poloostrově Westerplatte u polského Gdaňsku. Obě země si vzájemně vyčítaly, že ta druhá bagatelizuje svou roli ve vypuknutí konfliktu.
Historickou událost si na Westerplatte připomněli státníci z Evropy a USA.
Zatímco polský prezident Lech Kaczyński složil hold všem vojákům, kteří během nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva bojovali proti "německému nacismu a proti bolševickému totalitarismu", ruský premiér Vladimir Putin varoval před zpolitizováním historie.
Válečný konflikt měl podle Putina kořeny v mírové smlouvě z Versailles. Ruský premiér zdůraznil, že všechny smlouvy s nacistickým Německem mezi lety 1934 a 1939 minulého století byly z mravního hlediska nepřijatelné a z politického hlediska nesmyslné a nebezpečné, ale ten sám podle něj nebyl jediným impulsem k přepadení Polska Německem.
"Náš parlament odsoudil pakt Ribbentrop-Molotov. Máme právo očekávat, že i jiné země odsoudí dohody uzavřené s (hitlerovskou) Třetí říší," uvedl Putin.
ČTĚTE TAKÉ: Od invaze Wehrmachtu do Polska uplynulo 70 let
AP: Rusko se snaží o revizi paktu Stalina s Hitlerem
Nejdelší den" 6. červen 1944 přiblížil konec války
"Moje země se přiznává k chybě a účastní se tvoření nového světa," dodal ruský premiér. Zároveň připomněl životy 600 tisíc vojáků Rudé armády, kteří padli v Polsku.
Také Kaczyński ve svém projevu připomněl pakt Ribbentrop-Molotov, v němž si nacistické Německo a Sovětský svaz v srpnu 1939 rozdělily sféry vlivu. Jako "ránu nožem do zad" přitom označil 17. září 1939, kdy Polsko přepadl Sovětský svaz.
Polský prezident hovořil i o masakru v Katyni, který přirovnal k holokaustu: sovětská tajná policie NKVD zde v roce 1940 zavraždila na 15 tisíc polských důstojníků, policistů a intelektuálů.
Putin, který se na okraj dnešních připomínkových akcí sešel v přímořském letovisku Sopoty se svým polským protějškem Donaldem Tuskem, prohlásil, že příčinám rozpoutání války by se měli věnovat hlavně historici.
Poznamenal také, že Polsko v roce 1938 po mnichovské dohodě obsadilo část území tehdejšího Československa.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes ohradil proti "přepisování historie", což podle něj znevažuje klíčovou roli někdejšího Sovětského svazu při osvobození Evropy od nacismu. Ruská zahraniční rozvědka SVR (Služba vněšnej razvědki) dnes zveřejnila ze svých archivů dokumenty údajně svědčící o plánech předválečného Polska na zničení Sovětského svazu.
Dokumenty pocházejí od polské předválečné vlády. Vítězství ve válce nad Německem Lavrov označil za největší duchovní výdobytek národů někdejšího Sovětského svazu.
Spor mezi Varšavou a Moskvou o výklad událostí, jež začátku války předcházely, doutná delší čas a v posledních týdnech se opět rozhořel. V Rusku se dokonce objevil názor, že za válku může samo Polsko, když Německu neposkytlo "drobné ústupky", které Hitler požadoval.
První zářijový den 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno začala německá válečná loď Schleswig-Holstein ostřelovat poloostrov Westerplatte. Tato událost je pokládána za začátek jednoho z největších válečných konfliktů, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí. Westerplatte spolu s Varšavou a Osvětimí je pro Poláky nejdůležitějším pietním místem souvisejícím s druhou světovou válkou.
Kromě čelných představitelů hostitelské země přijali pozvánku na dnešní vzpomínkové ceremonie německá kancléřka Angela Merkelová, Putin, britský ministr zahraničí David Miliband, šéf Národní bezpečnostní rady USA, generál James Jones; Česko zastupoval premiér Jan Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Z varšavského ghetta zachránila 2 500 dětí
Lavrov se brání "přepisování dějin". Rus je osvoboditel
Němci nikdy nezapomenou "příčiny a následky", jež válka měla, řekla Merkelová. "Německo rozpoutalo druhou světovou válku," uvedla v rozhovoru pro televizi ARD. "Světu jsme způsobili bezmezné utrpení," dodala. Nespravedlivé je ale podle ní vysídlení Němců z bývalého německého území, jež po válce připadlo Polsku.
Foto: Bundesarchiv, ČTK/AP a Reuters