Senátoři ODS podali další stížnost na Lisabon
29.09.2009 14:59
Senátoři hlavně z ODS dnes odpoledne předložili Ústavnímu soudu dlouho ohlášený návrh na další přezkoumání lisabonské smlouvy, která má určit pravidla budoucího fungování EU. Oznámil to zástupce navrhovatelů Jiří Oberfalzer. Kritici jejich krok pokládají za obstrukci kvůli oddálení ratifikace smlouvy. Podle nich to ohrozí pozici a vliv ČR v rámci unie, Česko by mohlo přijít o svého eurokomisaře. Vláda dnes označila krok senátorů za posun směrem k dokončení ratifikace smlouvy.
Návrh je namířen proti celé smlouvě vzhledem k tomu, že Ústavní soud loni na podzim zkoumal na popud Senátu pouze její nejkontroverznější pasáže. Čeští ústavní soudci tehdy nenašli jejich rozpor s českým ústavním pořádkem. Soud by měl nyní podle Oberfalzra jasně říct, jestli by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.
ČTĚTE TAKÉ: Česko by mohlo kvůli lisabonské smlouvě přijít o komisaře
Senátoři podali první část ústavní stížnosti na Lisabon
Krok senátorů vyvolal na politické scéně odlišné reakce. Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem v Bruselu a ještě před podáním senátorů prohlásil, že spojí svou politickou kariéru právě s osudem smlouvy a tím, zda Česko přijde, či nepřijde o eurokomisaře. Podle Topolánka, který nedávno z vnitropolitických důvodů rezignoval na poslanecký mandát, Česku hrozí, že o komisaře přijde, pokud prezident Václav Klaus dokument nepodepíše a senátoři si na něj budou již podruhé stěžovat.
Topolánkův rival, předseda ČSSD Jiří Paroubek, dnes Topolánka a vedení ODS vyzval, aby senátory od podání stížnosti odradili. Situace s ratifikací smlouvy v ČR podle něj začíná být vážná. Paroubek, který bude jednat s Barrosem ve středu, tvrdí, že každý stranický šéf by měl mít v zásadních věcech vliv na své poslance a senátory. "Pokud jej nemá, měl by uvažovat o jiném angažmá, třeba chodit na ryby," dodal Paroubek.
Füle: Je to krok k ratifikaci
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle dnes novinářům řekl, že vláda vnímá podání skupiny senátorů jako důležitý krok směrem k dovršení ratifikace smlouvy. Kabinet si totiž myslí, že poté, co Ústavní soud rozhodne o nejnovější stížnosti senátorů na lisabonskou smlouvu, mohl by být její ratifikační proces ukončen Klausovým podpisem. Případná další podání by podle kabinetu už mohla být vnímána jako obstrukce.
ČTĚTE TAKÉ: Německá spolková rada dává zelenou Lisabonu
"Lisabonská smlouva je totiž velikým krokem směrem k federaci a federace už je superstát," uvedl již dříve Oberfalzer. Pokud by soud uznal, že EU směřuje k nějaké formě státu, byl by podle senátora případný převod pravomocí na EU protiústavní. Podle ústavy totiž nelze přenášet pravomoci na jiný stát.
Ústavní soud by si podle senátora měl vymínit možnost na základě vlastního rozhodnutí přezkoumávat akty EU kvůli tomu, zda nejsou v rozporu se svrchovaností země. Spornou otázkou je také postavení Evropského soudního dvora, který má mít právo výkladu ustanovení a pravidel EU. "Doufám, že Ústavní soud se zachová k tomuto našemu návrhu alespoň tak zodpovědně, jako to učinil německý Spolkový ústavní soud a že skutečně nastaví parametry, které do budoucna budou jasně definovat, kde jsou meze svrchovanosti," prohlásil Oberfalzer.
Bude Česko bez eurokomisaře?
Smlouva by podle závazku měla být ratifikována v členských zemích do konce letošní roku, její odkládání by se podle kritiků z řad ČSSD či KDU-ČSL mohlo odrazit na formování nové Evropské komise, které má být hotovo během října. Česko by prý kvůli odkladům mohlo přijít o svého komisaře. Smlouvu schválily do května obě komory parlamentu, k dokončení ratifikace chybí už jen podpis prezidenta. Václav Klaus už dříve prohlásil, že o podpisu rozhodne až jako poslední v Evropě. Podobně jako jeho polský protějšek Lech Kaczyński vyčkává také na výsledek irského referenda o smlouvě, které bude 2. října.
ČTĚTE TAKÉ: Barroso v Irsku čelí nečestným euroskeptikům
Návrh podle Oberfalzra nemá ještě úplně finální podobu. "Budeme ještě v dalších dnech některá další ustanovení doplňovat," dodal. Už počátkem září senátoři za ODS spolu s místopředsedkyní Strany svobodných občanů Lianou Janáčkovou předložili stížnost na prováděcí novely k lisabonské smlouvě. Vadí jim, že by parlament mohl souhlasit s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou. Vláda dnes tento návrh označila za neopodstatněný a nepřípustný.
Senát loni koncem dubna konkrétně navrhl ústavní přezkum šesti oblastí smlouvy tak, jak to doporučil jeho evropský výbor. Například předání některých pravomocí na evropskou úroveň, možnost měnit způsob rozhodování v Radě EU z jednomyslného na většinový, čímž by členské státy ztratily právo veta, nebo způsob uznání Listiny základních práv EU a její právní závaznost pro Česko. Ústavní soud rozhodl o této žádosti koncem loňského listopadu, tedy za sedm měsíců.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.