Předražené Tamiflu. Česko nakoupilo lék dráž, než mohlo
24.01.2010 08:00 Původní zpráva
Cena jedné krabičky je rozhodně nižší než na běžném trhu. Pokud stát nakupuje léky do takzvaných pandemických zásob, činí tak ve velkém a se slevou. Tak vždy odpovídalo ministerstvo zdravotnictví na všechny dotazy novinářů, kteří se pídili po cenách za Tamiflu pro případ pandemie. Není to pravda.
Jak vyplývá z dat, která nyní získal on-line deník TÝDEN.CZ, Tamiflu ve státních skladech je dražší. Ministerstvo dalo za jedno balení o více než třicet korun více, než za kolik je k dostání na volném trhu. Oproti ostatním zemím pak zaplatilo až o stokorunu víc.
"Česko nakupovalo antivirotika do státních hmotných rezerv postupně v letech 2004 až 2007. Pokud jde o Tamiflu, jednalo se o celkem 1 925 000 balení za 937 000 000," přiznává nyní mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
ČTĚTE DÁLE: Pandemie chřipky byla podle Rady Evropy podvod
Očkování proti prasečí chřipce: zatím 71 reakcí
Jedna krabička tak přišla v průměru na 486,75 korun. Přitom maximální cena jednoho balení, za kterou nesmí jít výrobce na běžném českém trhu, činí 453,65 korun.
Ještě méně platí za léky jiné evropské země. Alespoň podle Jiřího Pešiny - mluvčího švýcarské společnosti Roche, která lék na chřipku vyrábí.
"Pokud si státy nakupují Tamiflu do pandemických zásob, cena je sjednána ve smlouvě. Obyčejně to ale bývá patnáct euro za balení," prozradil Pešina. Tamiflu by tak mělo přijít na zhruba 390 až 420 korun, záleží na aktuálním kurzu koruny.
Proč? Nevíme, krčí rameny úřad
Ministerstvo nad cenami krčí rameny. "Jeden společný důvod, proč je cena tak vysoká, není. Tamiflu se kupovalo během několika let, nejen za vlády ODS, ale i ještě za vlády sociálních demokratů," řekl Vlastimil Sršeň.
Tamiflu je jeden ze dvou léků, které Česko nahromadilo kvůli hrozbě chřipkové pandemie. Nákup léku doporučila ještě v éře ptačí chřipky Světová zdravotnická organizace, to bylo v roce 2005. Vlády měly podle ní naplnit sklady alespoň tak, aby zachránily čtvrtinu populace. Zásoby se pak rozšiřovaly také během pandemie chřipky prasečí.
Léky, které se shromažďují pro případ pandemie, se nehradí ze zdravotního pojištění. Vlády je nakupují ze státního rozpočtu.
Bude vůbec účinkovat?
Kromě Tamiflu má Česko v zásobě ještě jeden lék - Relenzu. Za sto tisíc krabiček Relenzy dala vláda 57 milionů korun. To pro případ, že by Tamiflu přestalo účinkovat. Podle řady vědeckých studií se totiž dostává užívání Tamiflu do potíží. S některými typy sezonní chřipky už si tento lék neporadí.
O rezistenci sezonního chřipkového viru informovaly například časopisy New England Journal of Medicine a Nature. Evropská komise zjištění potvrdila. V nejméně dvaceti procentech případů by podle ní Tamiflu proti chřipce skutečně nezabral.
Studie, které zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv, zase ukazují: Lék zkracuje dobu nemoci jen o den. U dětí pak o den a půl - na 4,2 dne. Pokud Tamiflu užívají senioři nad 65 let, doba se nezmění. Chřipka trvá stejně dlouho.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.