Palestina
Protesty v Gaze odhalují trhliny ve vládě Hamásu
19.03.2019 10:00
Slyšet kritiku životních podmínek v Gaze není žádným překvapením, i podle Světové banky ekonomika této palestinské enklávy, kde je 70 procent mladých lidí nezaměstnaných, zažívá "volný pád". V uplynulých dnech velké skupiny lidí vyšly do ulic, aby vyjádřily své frustrace, a někteří dokonce kritizovali islamistické hnutí Hamás, které Gaze pevnou rukou vládne, napsal zpravodajský web BBC.
Vzkazy hnutí 14. března se začaly objevovat na sociálních sítích minulý týden. Sloganem iniciativy je "Chceme žít". "Je to mírové, občanské hnutí," uvedl na facebooku jeden z organizátorů Múmin Natúr. "Nejsme političtí a nechceme měnit politické systémy. Chceme jenom svá práva... Chceme práci, chceme žít, chceme rovnocennost, důstojnost a svobodu," doplnil.
Minulý čtvrtek a v dnech, které následovaly, se stovky demonstrantů shromáždily na devíti místech ve městech v Pásmu Gazy a v uprchlických táborech. Podobnou intenzitu protestů přitom Pásmo Gazy podle BBC nezažilo od roku 2007, kdy se Hamás ujal vlády poté, co o rok dříve vyhrál parlamentní volby na palestinských územích a následně z enklávy při krvavých bojích v ulicích vytlačil ozbrojené složky spojené s konkurenčním hnutím Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. To si podrželo vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Na současné protesty Hamás zareagoval tvrdě. Z videozáznamů zveřejněných na internetu je patrné, že příslušníci bezpečnostních složek demonstranty bili a stříleli do vzduchu. Zatčeno bylo několik desítek lidí, včetně aktivistů, novinářů a ochránců lidských práv, a jejich domy byly prohledány.
Dva zaměstnance Palestinské nezávislé komise pro lidská práva bezpečnostní složky zatkly a surově zbily.
"Silně odsuzuji kampaň zatýkání a násilí, kterou uplatňují bezpečnostní složky Hamásu vůči demonstrantům, a to včetně žen a dětí," uvedl blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov. "Lidé z Gazy trpí již dlouho a protestovali proti zoufalé ekonomické situaci a požadovali zlepšení kvality života v Pásmu Gazy. Je jejich právem protestovat, aniž by se museli obávat odvety," doplnil.
Na jednom videu z protestů, které se objevilo na twitteru, naštvaná žena říká, že její čtyři synové jsou bez práce, zatímco synové vůdců Hamásu si žijí v luxusu. "Synové vůdců Hamásu mají domy, auta, mohou se oženit, zatímco obyčejní lidé nemají nic, ani kus chleba," řekla.
Hamás z podněcování protestů obviňuje svého politického rivala Fatah. Někteří aktivisté nicméně viní oba aktéry z nedostatku pochopení každodenních útrap Palestinců a z neschopnosti zacelit politickou propast.
Klíčovým důvodem ekonomických problémů Gazy je především blokáda, kterou na enklávu uvalily sousední Izrael a Egypt a v jejímž důsledku jsou toky zboží do Pásma Gazy a volnost pohybu jeho obyvatel značně omezeny. Izrael, USA a EU považují Hamás za teroristickou organizaci. V uplynulých dvou letech se palestinské vedení na Západním břehu Jordánu snaží znovu získat kontrolu v Pásmu Gazy, a vyvinulo tak na Hamás finanční tlak. Ten pak nedávno reagoval zvýšením daní, což obyvatelům Gazy ještě více přitížilo.
Zároveň se Hamás pokusil od nejnovější vlny protestů odpoutat pozornost. V neděli, kdy se konal protest hnutí Chceme žít, Hamás zorganizoval průvod oslavující útok Palestince na Západním břehu Jordánu, v jehož důsledku přišli o život dva Izraelci.
Minulý čtvrtek, kdy se egyptská delegace v Gaze snažila vyjednat delší příměří mezi Hamásem a Izraelem, byly z Gazy směrem na Tel Aviv vypáleny dvě rakety. Bylo to poprvé od roku 2014. Izrael reagoval asi stovkou náletů na údajné skrýše ozbrojenců. Následně zakročil Egypt s cílem situaci zklidnit a prvotní útoky byly připsány "chybě". Hamás poprvé od zahájení protestů na hranici s Izraelem před rokem pak odvolal nadcházející demonstraci.
Izrael podle izraelských novinářů teď čelí paradoxu. Za běžné situace by izraelská vláda protesty proti Hamásu v Gaze uvítala. Vzhledem k tomu, že se budou v dubnu v Izraeli konat parlamentní volby, se ale vláda o to více obává nepokojů a možných postranních úmyslů Hamásu, uzavírá BBC.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.