Nestabilní situace
Rohingští uprchlíci se domů vrátit nemohou, tvrdí Bangladéš
21.06.2019 05:30
Bangladéšské úřady oznámily, že rohingští uprchlíci z Barmy se ještě nemohou vrátit do svých původních domovů. Situace je podle úřadů pro jejich bezpečný návrat příliš nestabilní, informovala agentura Reuters.
Více než 700 tisíc příslušníků muslimského etnika Rohingů uteklo od roku 2017 z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše. Oba státy se minulý rok shodly, že začnou s repatriací uprchlíků, s plánem ale Rohingové nesouhlasili. Požadují, aby Barma nejdříve přistoupila na jejich podmínky, mnozí se ze strachu z násilí odmítají vrátit.
V Barmě čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Armáda proti menšině zahájila tažení v srpnu 2017, kdy rohingští povstalci zaútočili na stanoviště barmské policie.
Bangladéšské úřady se obávají, že situace v Barmě je kvůli bojům mezi armádou a povstaleckými skupinami nadále příliš nestabilní. I přesto se Bangladéš snaží začít s repatriací co nejdříve, uvedly úřady. Rohingy proti jejich vůli vracet nechtějí. Se současným plánem návratu kvůli obavám o bezpečnost uprchlíků nesouhlasí ani OSN.
Bangladéš zvažuje, že příslušníky muslimského etnika, kteří ve velké míře zůstávají v uprchlických táborech na východě země, přemístí na ostrov v Bengálském zálivu. Tam by mohli zatím pobývat, než začne repatriace. Podle některých by ale přemístění mohlo způsobit úplně novou krizi, ostrov totiž často zasahují tropické bouře.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.