Íránské zadržení
Tanker byl prý ve vodách Ománu. Británie chystá odvetu
21.07.2019 07:39 Aktualizováno 21.07. 15:30
Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle Londýna pohyboval v ománských teritoriálních vodách. Informovala o tom agentura Reuters. Britský deník The Telegraph napsal, že Londýn kvůli zadržení tankeru zvažuje protiíránské sankce. Panamské úřady dnes oznámily, že zahájily proces odebrání registrace tankeru Riah, který před týdnem zadržel Írán v Hormuzském průlivu se zdůvodněním, že převážel pašovanou ropu.
Tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností zadržel Teherán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se tanker před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazil s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Vypnul vysílač a nereagoval na volání o pomoc.
Británie v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedla, že její tanker Teherán zadržel, když se pohyboval v ománských terirotirálních vodách. Londýn to v dopise označil za "nelegální vměšování". Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Británie bude rázná. Uvedl ale také, že věc chce řešit diplomaticky.
Deník The Telegraph napsal, že britská vláda dnes oznámí balík diplomatických a ekonomických opatření vůči Íránu, včetně zmrazení aktiv. Británii v sobotu podpořily Francie a Německo, které zadržení tankeru Íránem odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí.
Tanker Riah, zadržený Íránem před týdnem se zdůvodněním, že pašuje ropu, plul pod panamskou vlajkou, ale není jasné, komu patří. "Odsuzujeme použití lodě plující pod panamskou vlajkou pro nezákonné aktivity," uvedl panamský úřad v prohlášení. Podle AP tanker Riah ještě nedávno provozovala firma Prime Tankers LLC se sídlem v Dubaji. Její zástupce ale AP řekl, že loď prodal. Na adrese firmy, kterou jako nového vlastníka uvedl, ale agentuře AP popřeli, že by nějakou loď vlastnili.
Panama, pod jejíž vlajkou pluje nejvíce lodí na světě, v poslední době odebrala registraci desítkám plavidel, včetně těch, které provozuje Írán. Pod její vlajkou plul i íránský tanker Grace 1 zadržený u Gibraltaru 4. července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie. To Gibraltar vyhodnotil jako porušení protisyrských sankcí EU. Panama tvrdí, že mu registraci odebrala už 29. května.
Posádka je v bezpečí
Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Podle agentury Reuters to dnes v íránské televizi řekl šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat.
"Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás," sdělil podle agentury Afifipúr.
Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.