Policie rozplétá dálniční karambol. Zatím marně
24.03.2008 09:30 Původní zpráva
Největší hromadná nehoda v dějinách pořádně zaměstnává policii ve Velkém Beranově. Na karambolu 116 aut nepřetržitě pracují tři policisté, výsledky šetření jsou zatím v nedohlednu. Nevinní řidiči si tak budou muset na proplacení škod od pojišťoven nejspíš počkat.
Vyšetřující policisté mají před sebou těžký oříšek, musejí postupně vyzpovídat všechny řidiče, kteří se do nehody zapletli. Práci jim komplikuje fakt, že mezi řidiči byli lidé z celé republiky, a dokonce i cizinci, další lidé zase leží v nemocnici. "Dokumentace je hodně složitá," přiznal jeden z vyšetřujících policistů z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. "Teď řidiče postupně vyslýcháme, na základě informací budeme postupně dávat dohromady rekonstrukci celé nehody a určovat viníky," dodal.
Případ přímo vyšetřují pouze tři policisté, kteří mají mezi sebou rozdělené jednotlivé úseky. Na každého z nich tak připadá téměř 40 aut. I proto zatím nelze odhadnout, jak dlouho vlastně vyšetřování nehody potrvá.
ČTĚTE TAKÉ: Na dálnici uvízlo 20 tisíc lidí
Rychlost, s jakou policie určí viníky, je přitom pro postižené řidiče stěžejní. U hromadných havárií je navíc určení viny o to těžší. A znalost viníků je samozřejmě klíčový údaj pro pojišťovnu, aby mohla vyplatit odškodnění poškozeným osobám, což ČTK potvrdil i Václav Bálek z České pojišťovny.
Rébus pro vyšetřovatele
Hlavní příčiny největší hromadné nehody v historii České republiky popsal odborník na dopravu Vratislav Veselý z Expertního ústavu silniční dopravy. |
Co vedlo k tak masivnímu karambolu? Byl to hlavně souběh okolností. Řidiči čekali dobré počasí, proto měla určitě část z nich letní gumy. Letos taky byla mírná zima, takže takové podmínky nikdo nečekal, proto řidiči jeli moc rychle. Je absolutně nemožné pak zabrzdit včas. A poslední příčinou jsou kamiony. Ta havárie začala u dvou z nich, a to nejspíš kvůli vzájemnému předjíždění.
Jak se dá podobným případům do budoucna zabránit? Lepší osvěta a zvýšení úrovně autoškol, kde by se měli řidiči na zvláštní podmínky připravit. Zadruhé přímé omezení rychlosti za určitých podmínek. To znamená - pokud sněží, mělo být zakázáno jet na dálnici více jak 100 km/h. Zatřetí úplně zakázat vzájemné předjíždění kamionů, protože z toho plyne velké množství nehod. |
Právě způsob vyšetřování se nelíbí například odborníkovi na dopravu Vratislavu Veselému z Expertního ústavu silniční dopravy. "Od policie v poslední době odešlo mnoho zkušených lidí, úroveň vyšetřování dopravních nehod kvůli tomu dost klesla. Rozplést takovou dopravní nehodu je velmi složité a já si nedokážu představit, že by to policie v současném stavu dokázala bez toho, aby alespoň deset až dvacet procent řidičů nějakým způsobem nepoškodila," řekl serveru TÝDEN.CZ Veselý.
Policie bude navíc hodně složitě provádět rekonstrukci nehody - nemá ji totiž nahranou. "Bohužel nemáme k dispozici žádné kamerové záběry, takže dokumentace bude velmi složitá. Můžeme ale říct, že viníků bylo víc," řekl vyšetřující policista z Velkého Beranova. Detailní příčiny odhalí až vyšetřování, tu hlavní ale už policisté znají - řidiči nepřizpůsobili rychlost podmínkám a stavu vozovky a následně pak nezvládli řízení.
Hromadná nehoda také znovu rozvířila debaty o stavu dálnice D1. Nehody na hlavním dálničním tahu jsou smutným pravidlem, o nutnosti některých změn se ale stále jen mluví. Klasickým případem jsou třeba informační portály, které řidiče upozorňují na špatné podmínky a případné nehody. Ty slibovala už minulá vláda v roce 2006, jenže řidičům nakonec panely pomáhají jen na několika málo místech.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo zachrání dálnici D1 před zkázou?
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.