Zkratka se ujala pro auta s karoserií kombi, zvýšeným podvozkem a bohatě oplastovanými nárazníky navzdory skutečnosti, že nemají ani se sportem, ani s užitkovostí nic společného.
Původ mají ve Spojených státech. Část schopností si tyto vozy vypůjčily od off-roadů a část od běžných kombi. Mezi výhody SUV patří dobrý přehled o okolním dění v provozu díky tomu, že sedíte výše, a částečné schopnosti mimo zpevněné silnice.
ČTĚTE TAKÉ: Falešný bavorák z Číny tvrdě narazil
Nevýhodami jsou citelnější spotřeba než ve stejně prostorném kombi se shodným motorem, až na výjimky náklony v zatáčkách, a tedy horší ovladatelnost. Postupem času automobilky ladí jejich podvozky tak, aby SUV poskytovala optimální schopnosti hlavně na běžných silnicích.
ČTĚTE TAKÉ: Pro Tiguan raději do Německa?
Sportovně užitková vozidla (zkratka vznikla z anglického Sport Utility Vehicle) se lze najít ve všech velikostech. Mezi malá se řadí třeba Suzuki Ignis, nebo připravovaná Škoda Yeti.
Střední kategorii zastupuje Honda CR-V, Nissan X-Trail, Citroen C-Crosser, VW Tiguan a další. Velká se snaží nabídnout luxus srovnatelný s vyšší střední třídou. Takové je BMW X5, Audi Q7, Volvo XC90, Mercedes GL nebo Porsche Cayenne.
Kromě klasických SUV existují rovněž auta do lehkého terénu odvozená od kombi, jež výrobci vybavili trochu zvýšeným podvozkem a plastovými nárazníky. Takový je Roomster Scout (který pohon 4x4 ani nenabízí), Suzuki SX4, Nissan Qashqai, Octavia Scout či Subaru Outback. Z luxusnějších potom Audi A6 allroad nebo Volvo XC70.
Levnější SUV nabízejí kromě pohonu 4x4 pouze pohon přední nápravy, což je v kombinaci s vysoko položeným těžištěm činí například na sněhu hůře ovladatelnými než běžná kombi. Automobilky tak totiž mohou zákazníkům nabídnout nižší cenu. Výjimečně se objevují s pohonem všech kol a oplastovanými nárazníky i MPV, jako je Seat Altea Freetrack.
Foto: Volkswagen, BMW